Masalların Orijinal Hallerinden Ürkütücü Gerçekler

Kültür ve Sanat 11 Ağustos 23:23 tarihinde eklendi, 11 Ağustos 23:23 tarihinde güncellendi
admin
Yookartik Editörü

Fareli Köyün Kavalcısı

Fareli Köyün Kavalcısı
Hepimiz bu masalın naif versiyonunu biliyoruz ama aslında masalın orjinal versiyonunda, köyü para karşılığı farelerden temizleyen kavalcı parasını almayınca köyün çocuklarını çaldığı müzikle büyüler ve peşinden nehrin sularına kadar sürükler. Büyünün etkisinde olan çocukların hepsi nehirde boğularak ölür.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler
Kraliçe Pamuk Prensesin hem karaciğerini hem de akciğerini akşam yemeği menüsünde görmek istemiş, ayrıca Prenses bir öpücükle değil Prensin atında kendiliğinden uyanmıştır. Yani anlayacağınız Prens aslında o kadar da masum biri değildir. Birde cücelerin kötü kalpli Kraliçeyi biçtikleri ve sonra kızgın demir ayakkabılar giydirip ölene kadar etrafında dans ettikleri bir versiyonu daha vardır.

Kırmızı Başlıklı Kız

Kırmızı Başlıklı Kız
Kurdun kızı midesine indirmesinden sonra hikaye orada sona erer. Hikayeyi tatlı sona bağlamak için uydurulan 'kurdu boydan boya yarıp kızı kurtaran oduncu' hikayenin masal kısmıdır.

Hansel and Gretel

Hansel and Gretel
Aslında hikaye ortaçağda yaşanan açlık ve sefalet günlerinde ailelerin çocuklarını ormana terk etmesi gerçeğinden gelmektedir. Bakımı karşılanamayan çocukların ormanın derinliklerine bırakılıp terkedilme hikayesi zamanla böylesi bir masalı doğurmuştur.

Uyuyan Güzel

Uyuyan Güzel
Prens tarafından öpülerek uyandırılma hikayesi külliyen yalandır. Zehirli bir iğne tarafından zehirlenen güzel prenses bir daha uyanmamak üzere bitkisel hayata girer. Sarayda uyur şekilde yalnız bırakılan kadın gelen prens tarafından tecavüze uğrar ve hamile kalır. Uyku halinde ikizlerini dünyaya getirir ve bu ikizlerden birisi parmağındaki zehri emerek onu uyandırır.

Rapunzel

Rapunzel
Orjinal versiyonunda prensin sürekli kuleye gelip gitmesiyle o tatlı Rapunzel hamile kalır ve bundan sonra Prens bir daha gelmez. Rapunzel ise bebeğini tek başına orada doğurur.

Kurbağa Prens

Kurbağa Prens
Hikayede kurbağa büyü yapılan prensin ta kendisiydi fakat yaşanan olaylar orjinal halinde tamamen farklıydı. Kurbağa, prensesi onunla anlaşma yapması için kandırır. Git gide istekleri artan kurbağa en sonunda Prenses ile sevişmek ister. Prenses sinirlenip kurbağayı duvara fırlattığında kurbağa prense dönüşür.

Külkedisi

Külkedisi
Orjinal versiyonda Cindirella aslında o kadar saf ve merhamet sahibi bir kız değildir. Üvey kız kardeşler ayaklarını ayakkabıya sığdırmak için ayak parmaklarını keserler. Bu hileyi öğrenen Prens üvey kız kardeşlerin gözlerini oyar. Cinderella üvey kız kardeşlerini affetmez. Kendisi prensin şatosunda mutlu bir yaşam sürerken, üvey kardeşleri ömürlerinin geri kalanını kör dilenciler olarak sokakta geçirirler.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ

DİĞER İÇERİKLER