Çok Tehlikeli Bir Örümcek Türü

Yaşam 11 Ağustos 23:26 tarihinde eklendi, 11 Ağustos 23:26 tarihinde güncellendi
admin
Yookartik Editörü
  • admin
    Editör
  • 148b Gösterim
Halk arasında “Sarı Ömer”, “Sarıkız” ya da “Deve Örümceği” olarak bilenen ve zehirli bir örümcek olan, boyu 10 cm´yi bulan ve etle beslenen böcekleri Irak'ta ABD askerlerine musallat olmasında biliyoruz
etle beslenen böcek Kapadokya´da turistin en yoğun olduğu Göreme´de görülmeye başlandı. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ve bu yıl çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalan Kapadokya´da şimdi de zehirli bir örümcek türü olan “Sarı Ömer-Sarıkız” sorunu ortaya çıktı.
Bu örümcekten turistin en yoğun olduğu bölgede 3 gün içerisinde 10´dan fazla öldürüldü. Müdahale edildiği zaman kaçmayan örümcek iki ayağının üzerinde şaha kalkarak mücadele ediyor.
Kuzey Irak ve Türkiye´de yoğunlukla Hakkari bölgesinde görülen, son günlerde Göreme beldesinde sıkça görülmeye başlanan devasa örümceğin kaynaklarda 2 ağzı 10 bacağı bulunduğu belirtiliyor.
Etle beslenen ve ürkütücü bir görüntüye sahip olan “Sarı Ömer-Sarıkız” insanı ısırdığı zaman enjekte ettiği zehir nedeniyle insan vücudunun ısırılan bölgesi birkaç gün sora çürümeye başlıyor.
Kaynaklar örümcek hakkında, “Zehri sitotoksiktir. Isırığın olduğu bölgede derinin ölümüne sebep olur. Türkiye´de cinsin 7 türü bulunur. Bunlardan en tehlikelisi Ch. punctorium ve Ch. mildei türleridir” Bilgilerine yer veriyor.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ

DİĞER İÇERİKLER