Tenis Topu, Çakıl Taşı, Kum ve Bir Fincan Kahve

Yaşam 14 Ekim 15:02 tarihinde eklendi, 14 Ekim 15:34 tarihinde güncellendi
admin
Yookartik Editörü
  • admin
    Editör
  • 232b Gösterim
Profesör felsefe dersinde oldukça büyük bir kavanoz ile gelmiş ve öğrencilerine "size basit bir kaç soru soracağım" demiş...

Tenis topları...

Tenis topları...

Kavanozu masanın üstüne koymuş ve içerisini tenis topları ile doldurmuş. Öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sormuş. Tüm öğrenciler kavanozun dolduğunu ifade etmişler.

Çakıl taşları...

Çakıl taşları...

Bu sefer çakıl taşlarını, çalkalayarak kavanoza dökmüş, böylece çakıl taşları kayarak, tenis toplarının aralarındaki boşlukları doldurmuş. Öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sormuş profesör. Öğrenciler “evet doldu demişler." 

Kum...

Kum...

Profesör bu kez kumu yavaşça kavanoza dökmüş. Kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurmuş. Tekrar öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sormuş. Öğrenciler de koro halinde "evet, bu kez gerçekten doldu" demişler.

Ve bir fincan kahve...

Ve bir fincan kahve...

Gülümsemiş profesör ve masanın altında hazır bekleyen bir fincan kahveyi kavanoza boşaltmış. Kahve de kumların arasında kalan boşlukları doldurmuş.

Kavanoz hayatın simgesi...

Kavanoz hayatın simgesi...

Profesör "Eveeet" diyerek "bu kavanozun sizin hayatınızı simgelediğini ifade etmeye çalıştım. Şöyle ki; bu tenis topları hayatınızdaki önemli şeylerdir; dininiz, ibadetleriniz, aileniz, çocuklarınız, sıhhatiniz, arkadaşlarınız vs. Şayet diğer şeyleri kaybetseniz de, bu önemli şeyler kalır ve hayatınızı doldurur. O çakıl taşları ise daha az önemli olanlar; işiniz, eviniz, arabanız vs. kum ise diğer ufak tefek şeylerdir.

Hayatınızı kumla doldurmayın...

Hayatınızı kumla doldurmayın...

Şayet kavanoza önce kum doldurursanız çakıl taşlarına ve özellikle de tenis toplarına yeterli yer kalmaz. Aynı şey hayatımız için de geçerli. Vaktimizi ve enerjimizi ufak tefek şeylere harcar, israf edersek, önemli şeyler için vakit kalmayacaktır.

Çünkü sadece kum mutluluk vermez

Çünkü sadece kum mutluluk vermez

Dikkatinizi mutluluğunuz için önem arz eden şeylere çevirin. Çocuklarınızla oynayın. Sıhhatinize dikkat edin. Eşinize ilgi gösterin. Evinizin ihtiyaçlarını karşılayın. Kavanoza öncelikle tenis toplarını yerleştirin. Hayatınızdaki incelikleri sıralamayı iyi bilin. Gerisi hep kumdur!" demiş.

Peki kahve?

Peki kahve?

Bu arada bir öğrenci parmağını kaldırmış ve sormuş "peki, o bir fincan kahve nedir hocam?" Profesör bilge tavırlarıyla eklemiş “bu soruyu sorduğuna sevindim. Hayatınız ne kadar dolu olursa olsun, her zaman dostlarınız ve sevdiklerinizle bir fincan kahve içecek vakti ayırın!"

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ

DİĞER İÇERİKLER