436 Yıldır Üzerine Kuş Konmayan Cami

Tarih 2 Kasım 16:08 tarihinde eklendi, 9 Aralık 22:42 tarihinde güncellendi
admin
Yookartik Editörü
İstanbul Üsküdar’da bulunan Şemsi Paşa Camii’nin ilginç hikayesini biliyor musunuz?

Cami halk arasındaki ‘Kuşkonmaz Camii’ olarak biliniyor. Caminin bu isimle anılmasının sebebini duyunca inanamayacaksınız. Çünkü bu caminin üzerine hiç kuş konmuyor. Hikayesi ise şöyle:

1500’lü yıllarda yaşamış olan Şemsi Paşa,  Sokullu Mehmet Paşa ile rekâbet halindedir. Sokullu’nun yaptırdığı camiye Şemsi Paşa yarı şaka yarı ciddi kulp takmak için “Efendim bir cami yaptırmışsınız. Maşalalh çok güzel ancak güvercinler caminizi pisletmişler!” der.


Yıllar sonra Şemsi Paşa bir cami yaptırmak ister. Ancak daha önce Sokullu’ya söylediği bu söz gelir aklına. Ve Mimar Sinan’a giderek “ben bir cami yaptırmak istiyorum ama üzerine kuşların konmasını istemiyorum” der.

Mimar Sinan hem ilim sahibi bir insandır hem de bir dâhidir.  Üsküdar’da kuzeyden ve güneyden gelen rüzgârların kesiştiği bir nokta bulur. Dalgaların kıyıya çarpmasıyla meydana gelen titreşimlerden kuşların rahatsız olacağını düşünerek camiyi buraya yapmaya karar verir. 

İşte bu cami Şemsi Paşa Camii’dir. 1580 yılında ibadete açılan bu cami yaklaşık 436 yıldır hizmet veren bu camiye 436 yıldır hiçbir kuş konmamıştır.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ

DİĞER İÇERİKLER