Bir Halk Kahramanı: Cezayirli Cemile

Tarih 24 Aralık 15:16 tarihinde eklendi, 21 Mart 15:48 tarihinde güncellendi
Doğan
Yookartik Editörü
Cezayirli Cemile kimdir?

Cemile Buhayra (Djamila Bouhired) orta-sınıf bir ailenin çocuğu olarak yetişen 1935 doğumlu ünlü Cezayirli kadın direnişçi ve halk kahramanıdır.

8 mayıs 1945'te, Fransa II. Dünya Savaşı'nın sona ermesini fırsat bilerek işgali altındaki Cezayir Setif'de cezayirlilere karşı tarihte setif katliamı olarak bilinen büyük bir katliama girişti.Özellikle bu katliamdan sonra çoğunluğu öğrenci kökenli olan cezayirli gençler ulusal kurtuluş hareketine katılmaya başladılar.

Fransa'nın Cezayir üzerindeki baskısını daha da şiddetlendirdiği bir dönemde fransız okulunda eğitim görmekte olan Cemile, eylemci olarak Cezayir Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (FLN) öğrenci kollarına katıldı.

Nisan 1957'de fransız askerleriyle girdiği bir çatışma sonucu yaralı olarak ele geçirildi. Çıkarıldığı fransız mahkemesince terörist olmakla suçlandı ve tartışmalı bir mahkeme sonucunda idam cezasına mahkûm edildi. O dönemde fransa, cezayirli direnişçileri ortaçağdan kalma bir yöntem olan giyotin ile idam ediyordu. Cemile cezaevinde tutuklu kaldığı 5 yıllık süreç içerisinde bir sürü fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kaldı ve bir çok yandaşının giyotinle infaz edilişine tanıklık etti.

Fransız mahkemesinin aldığı idam kararına karşı Cemile'nin avukatı Jacques Vergès dünya çapında büyük bir medya kampanyası başlattı ve bu kampanya sonucu Cemile ve arkadaşlarının infaz kararını durdurmayı başardı. Cemile, 1962 yılında serbest bırakıldığında Cezayir'de bir kahraman gibi karşılandı ve Afrika direnişinin simgesi haline geldi.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ

DİĞER İÇERİKLER