2030'lu Yıllarda Mars'a Gerçekleşecek Geri Dönülmez Yolculuk

Güncel 27 Aralık 16:58 tarihinde eklendi, 21 Mart 15:32 tarihinde güncellendi
Doğan
Yookartik Editörü
Dünya dışı yaşam bir hayal değil.

Bu görüşte olan bazı gruplar, yeni gezegene yerleşmek için çalışmalara başladılar. Çalışmanın adı: Görevimiz Mars.

İnsanoğlunun Kızıl Gezegen Mars'a yerleşmesi insanlık tarihi içersinde atılan belki de en büyük adım. Dünya'ya alternatif yaşama alanlarının araştırılması ve güneş sisteminin anlaşılması açısından çok büyük önem taşıyan ve 24 kişilik gönüllü bir ekibin gerçekleştireceği bu geri dönülmez yolculuk insanoğlunun sınırlarını ne kadar zorlayabileceğine en büyük örnek olacak.

Mars yolcuğu hazırlıkları Hollanda'dan Mars One isimli şirketin çatısı altında yürütülüyor.

200 binden fazla gönüllünün Mars'a gitmeye aday olduğu biliniyor. Ancak, gerçekleşen 4 elemenin sonunda, dörder kişilik gruplar halinde toplam 6 grubun geri dönmemek üzere Mars'a yerleştirilmesi planlanıyor.

Mars'ta koloni oluşturulmadan önce, Mars'ta yaşam alanları oluşturmak, oksijen üretmek, güneş panelleri kurmak ve su depolamak için belirli aralıklarla Mars'a görevler gerçekleştirilecek. 

İlk grup, şimdiki plana göre 2032 yılında Mars'a ulaşacak. Plana göre 2032 yılında Mars'a ulaşan ilk grubun öncelikli görevi daha fazla güneş paneli kurmak ve besin yetiştirmek.

İkinci grup ilk gruptan 2 sene sonra, 2034 yılında Mars'a ulaşacak.

İlk grubun Mars'a gitmesinin maliyeti yaklaşık 6 milyar dolar olarak açıklandı. Çalışmanın tüm giderleri, sponsorlar, bağışlar, yayın hakları, Mars'ta gerçekleştirilecek yeni buluşlardan elde edilecek gelirler karşılanacak.

Ünlü bilim adamı Stephen Hawking'e göre, insanoğlu yerleşebileceği başka bir gezegen bulamazsa önümüzdeki 1000 yıl içersinde büyük bir olasılıkla yok olacak.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ

DİĞER İÇERİKLER